Skip to content Skip to footer

Izlet Odseka za varstvo gorske narave – botanični vrt Ljubljana

V četrtek, 29. 9. 2011, je 16 članov PD Polet v okviru letnega plana dela Odseka za varstvo narave obiskalo Botanični vrt Univerze v Ljubljani. V toplem, sončnem popoldnevu nas je v ob dogovorjeni uri pričakal trenutni vodja vrta, g. Jože Bavcon, ki nam je v dobrih dveh urah razkazal vrt in povedal njegovo zgodovino. Botanični vrt Univerze v Ljubljani, ustanovljen leta 1810, je najstarejša kulturna, znanstvena in izobraževalna ustanova z neprekinjenim delovanjem v Sloveniji. Vrt je bil ob ustanovitvi precej večji, kasneje pa so ga prizadele gradnje Ižanske ceste in dolenjske železnice. Sedaj je stisnjen v razmeroma majhno trikotno površino. V njem raste mnogo vrst rastlin in tudi endemitov, ki so drugod že izumrli. Deluje pod okriljem Oddelka za biologijo Biotehniške fakultete v Ljubljani.

Prve zasaditve botaničnega vrta v Ljubljani so bile v letu 1810, ko je na pobudo Franca Hladnika maršal Auguste Marmont na sredini zanj namenjenega zemljišča zasadil prvo drevo lipo, ki raste še danes. Vrt je nastal v času Ilirskih provinc, maršal Auguste Marmont pa je bil njihov prvi in glavni guverner, imenovan od Napoleona. Tedaj je bila v Ljubljani ustanovljena visoka šola Ecole centrale, v okviru katere je Franc Hladnik uspel realizirati idejo za Vrt domovinske flore, kakor se je prvotno imenoval. Verjetno se je odločil za to lokacijo zaradi možnosti širitve proti širokemu barju. Pri tem seveda ni mislil na bodoče ovire kasneje zgrajene infrastrukture mesta. Franc Hladnik je postal prvi postavljeni vodja botaničnega vrta in je uspel v 20-letih dela zbrati več kot 2000 rastlinskih vrst.

Danes je na 2 hektarjih površine zasajenih preko 4500 rastlinskih vrst, podvrst in oblik. Trenutni vodja botaničnega vrta je Jože Bavcon, ki je leta 2004 organiziral dokončanje izgradnje rastlinjaka za sredozemske rastline v okviru biološkega središča pod Rožnikom. Tu naj bi bila tudi bodoča razširjena lokacija Botaničnega vrta, ki bi mu omogočala nadaljnji razvoj.

V juliju 2008 je nastopila največja finančna kriza botaničnega vrta v Ljubljani, ki ob pomanjkanju sistemsko urejenega financiranja vse do danes ogroža njegove stalne dejavnosti in tudi sam obstoj.

11. julija 2010 je vrt praznoval dvestoletnico obstoja. Ob tej priložnosti je izšla monografija avtorja dr. Bavcona, Banka Slovenije pa je izdala priložnostni evrokovanec, na katerem je upodobljeno socvetje rebričevolistne hladnikije (Hladnikia pastinacifolia), ki ga obkroža besedilo 200 LET • BOTANIČNI VRT • LJUBLJANA • SLOVENIJA 2010. Zadnja velika pridobitev je nov rastlinjak za tropske rastline, za katerega je investicija znašala 1,2 mio EUR. Z zanimanjem smo si ga ogledali, v načrtih pa je tudi obnova obstoječega.

Po končanem ogledu smo se poslovili od g. Bavcona in se polni prijetnih vtisov odpravili proti Dolenjski, kjer smo imeli v Trebnjem v Gostilni Šeligo zaključek. Martina Z. nas je velikodušno počastila za svoj nedavni rojstni dan.

Mojca Starič

no images were found

 
 

 

Planinsko društvo Polet Šentrupert © 2025. Vse pravice so pridržane.