V soboto, 11. 06. 2011 smo smo izpeljali prvi izlet Odseka za varstvo narave pri PD Polet. Obiskali smo Eko muzej hmeljarstva v Žalcu, nato pa šli na Golte, kjer smo prehodili pot po Golteh in obiskali Alpski vrt. V muzeju so nas zelo lepo sprejeli in prijazni vodič nam je najprej zavrtel film o hmeljarstvu, nato pa nam razkazal muzej. Med nami je bilo tudi nekaj obiralk hmelja in tistih časov in so ob filmu in v muzeju obujale spomine, ostali pa smo bolj ali manj zadeve videli in slišali prvič, razen Alenke, ki živi v teh krajih in je doživljala hmeljarstvo na svoji koži, kar nam je v nadaljevanju obširno razložila.
Pot po Golteh smo pričeli pred Alpskim vrtom, od koder smo se podali mimo hotela, ki ga pridno dograjujejo naprej mimo spomenika NOB do koče na Treh plotih. Tam je sledil prvi počitek pri koči z pogledom na akumulacijsko jezero, ki pozimi služi za zasneževanje. Sledil je spust po pašniku, kjer smo z vsemi čutili občudovali murke in ostale alpske lepotice. Pri koči Stari Stani smo si privoščili malico, nato pa nadaljevali pot mimo Ledene jame nazaj proti cilju. Za daljšo varianto poti skozi Boskovec (ki je eden od dveh vrhov na Golteh – drugi je Medvedjak) se zaradi pretečih oblakov nismo odločili. Domačini pravijo Goltem tudi “Goute” zaradi značilnih udornih jam, ki “goutajo” vodo.
Ogled Alpskega vrta je bil za nas, ki obožujemo alpsko cvetje posebno doživetje. K temu je nedvomno prispeval Zlatko, ki nas je vodil po njem, ki je s simpatično savinjsko govorico in šaljivim načinom govora ter hudomušnimi in tekočimi vložki popestril obisk vrta. V vrtu imajo tudi svoj horoskop, kjer so znamenja poimenovana po imenih dreves in tako so table postavljene poleg njih. Z zanimanjem smo brali opis značaja znamenj in ugotavljali če se le – ta ujema z našim značajem. Na razgledni točki smo se ustavili in odpočili, nato pa mimo lepih predstavnic kosmatih škržolic (Hieracium villosum) in skorjastih kamnokrečev (Saxifraga crustata) odšli naprej. Predzadnji postanek je bil pri “holcarski bajti”, nato pa smo mimo preproge potočnih sreten (Geum rivale) in navadnega rožnega korena (Rhodiola rosea), ki je zelo zdravilen za krvne bolezni (tudi levkemijo), končali z obiskom vrta. Izlet smo zaključili v Športnem parku v Varpolju, kjer so nam kuharice skuhale joto in jabolčni zavitek. V veselem razpoloženju smo se peljali proti domu in že sprejeli predlog za izlet naslednje leto.
Mojca Starič
no images were found